
Banjalučanima se već danima prijeti drastičnim mjerama štednje i restruikcijama vode, dok je istovremeno vještačko jezero u parku kod TC Delta, ili kako ga gradska vlast zove “ambijentalna vodena površina”, puno vode.
Dok Banjalučani, ne smije zalivati bašte i prati automobile, kako ne bi ostali žedni, mnogi se pitaju da li se “Draškovo jezero” kod Delte puni iz vodovoda ili iz Vrbasa, ili iz tajanstvenog bunara.
Debata traje već danima, pršte međusobne optužbe, a bogami i hejterski komentari u stilu da se mnogohvaljeno jezero pretvorilo u obično zapuštenu žabokrečinu, a u priču su se umiješali i – zvanični organi.
Naravno, barjak nose mediji i političke stranke.
Oni koji tvrde da se vještačko jezero puni iz vodovoda nerijetko se pozivaju na “nalaze inspekcija”.
Da li se inspekcija zaista bavi ovim pitanjem? Odgovor je DA. Premet je otvoren u republičkoj inspekciji, a istraga je u toku. A u toj istrazi glavni je, ni manje ni više, nego Institut za javno zdravstvo Republike Srpske.
Gradska inspekcija nije istraživala kvalitet i porijeklo vode u jezeru kod Delte, a sve su prilike da su u Gradskoj upravi ljuti što se republički kontrolni organi bave ovakvim “tričarijama”.
Iz Inspektorata RS više detalja o istrazi koja još traje, a do kad će ne zna se.
– S obzirom na visoke dnevne temperature i neophodno odgovorno ponašanje kada je riječ o potrošnji vode, te racionalno korišćenje iste, u cilju tačnog informisanja javnosti o vodi koja se koristi za punjenje vještačkog jezera kod tržnog centra Delta prošle sedmice izvršeno uzorkovanje na licu mjesta od strane Instituta za javno zdravlje, a radi utvrđivanja da li je riječ o vodi iz sistema za javno snabdevanje grada vodom za piće – navodi se u odgovoru Inspektorata RS.
Dodaje se da će nakon dostavljanja rezultata laboratorijskih analiza inspekcija imati preciznuinformaciju za javnost.
Vještačko jezero kod Delte, otkako je otvoreno, izaziva kontroverze.
Draško Stanivuković i njegovi saradnici su tvrdili da se uopšte ne radi o vještačkom jezeru, nego da je u pitanju ambijentalna vodena cjelina, koja je dio parka i za koju nije potrebno imati dozvolu.
Inače, park kod Delte po mnogima i nije pravi park, nego služi, uglavnom, kao kulisa za fotografisanje i “selfiranje”.