
Igralište u naselju Obilićevo, između zgrada Carice Milice 26 i 28, decenijama čeka obnovu. Iako su roditelji uložili nadljudske napore, pisali institucijama, sakupljali potpise i priložili kompletnu dokumentaciju, njihova borba za sigurno i dostojanstveno djetinjstvo njihove djece ostaje bez odgovora.
Ovo igralište svakodnevno posjećuje više od 20 djece, ali uslovi u kojima se ona igraju su alarmantni, devastirane sprave, pokidana mreža, neograđen teren okružen cestom i parkingom, psi lutalice u pješčaniku u kojem se istovremeno igraju mališani. Prašina, prljavština i opasni elementi postali su svakodnevica djece koja bi, umjesto straha i povreda, trebala uživati u igri.
Roditelji tvrde da se njihova borba vodi već godinama, bez ikakve političke pozadine, samo sa iskrenom željom da njihova djeca odrastaju u zdravom i sigurnom okruženju.
Tokom 2023. godine, porodice su pojedinačno podnijele više od 17 zahtjeva Gradu Banjaluka, a uz to su dostavili i građansku inicijativu sa 187 potpisa stanovnika naselja.
Tada im se, kažu, javio i načelnik komunalnog odjeljenja koji je obećao renoviranje čim se otvore građevinske sezone naredne godine. Projekat je, navodno, već bio izrađen, ali od njega do danas ništa.
U 2024. godini, gradske vlasti su dodatno podgrijale nadu, objavile su čak i fotografije igrališta uz najavu rekonstrukcije na zvaničnim stranicama Grada. Roditelji su bili u kontaktu s nadležnima, dobijali su nova obećanja, ali realizacije i dalje nije bilo.
Ulaskom u 2025. godinu, sve se ponavlja. Budžet je usvojen, roditeljima je rečeno da će igralište odmah ući u fazu obnove, ali do današnjeg dana, nije se pomjerilo ni lopatom zemlje. Novi dopis Gradu iz juna ove godine ostao je bez odgovora.
“Zar zaista u 21. vijeku nema sredstava za jedno dječije igralište vrijedno oko 50.000 KM?”, pitaju ogorčeni roditelji. “Ista ta cifra se potroši na jedno službeno vozilo ili mjesečne večere i ručkove funkcionera – a za sigurnost djece nema novca?”
Roditelji upozoravaju da igralište ne predstavlja samo estetski, već ozbiljan zdravstveni i bezbjednosni problem. Prašina, smeće, fizički oštećene sprave i prisustvo pasa lutalica predstavljaju direktnu prijetnju najmlađima.
“Nama ne preostaje ništa drugo osim da preko medija pokušamo probuditi savjest odgovornih”, poručuju roditelji, ističući da ovo nije politička priča, već apel razuma i odgovornosti.
Djeca iz Obilićeva su još jednom zaboravljena. A svako novo odlaganje – nova je rana na povjerenju građana u institucije koje bi trebalo da ih štite.



