
Nakon što je video snimak punjenja ukrasnog jezera pitkom vodom izazvao buru negativnih reakcija na društvenim mrežama i usmjerio gnjev javnosti ka banjalučkom „Vodovodu“, ovo preduzeće pokušava da se distancira od odgovornosti. Iz pomenutog preduzeća tvrde da voda ne dolazi iz gradskog sistema, već da se radi o “internom kontrolnom uređaju koji mjeri protok između bunara i jezera”.
Prema navodima Vodovoda, jedini šaht sa vodomjerom koji je povezan na gradsku mrežu nalazi se na obodu parka i stanje na tom uređaju, kako kažu, nije se mijenjalo više od godinu dana.
Međutim, autor snimka koji je prvobitno razotkrio ovu praksu, ponovo je obišao lokaciju i tvrdi da su na terenu uočene ozbiljne nepravilnosti koje dovode u pitanje službenu verziju priče.
” Prije nekoliko dana sam došao i počeo sam da otvaram šahtove, to je trajalo duže vremena. Kad sam došao, našao sam u ovom šahtu vodomjer u koji je stavljena plomba gradskog vodovoda” – rekao je mještanin koji tvrdi da je riječ o očiglednoj povezanosti sa gradskom vodovodnom mrežom.
Pored toga, on ukazuje na kontradiktorne izjave koje su stizale prethodnih dana.
” Prvo su izjavili da voda dolazi direktno iz Vrbasa. Zatim su rekli da je u pitanju bušotina dubine osam metara. Ako je zaista bušotina u pitanju, postavlja se pitanje zašto je na tom mjestu postavljen i plombiran vodomjer?”
Ove tvrdnje dodatno podgrijavaju sumnje građana da se pitka voda, u trenutku kada se građanima prijete restrikcije, zaista koristi za punjenje estetskog jezera kod tržnog centra. Javnost sada traži jasne i konkretne odgovore – ne samo o izvoru vode, već i o tome ko je dao nalog i zašto se istina pokušava zamagliti neusklađenim izjavama.
Dok nadležne institucije ne ponude transparentno i dokumentovano pojašnjenje, povjerenje javnosti u gradske službe, a posebno u Vodovod, i dalje će – baš poput vode – curiti bez kontrole.