PolitikaBanja Luka

Ništa od Draškovih drakonskih mjera za štednju vode

Konačno je stavljena tačka na višednevnu raspravu o tome da li će Banjalučani, zbog nestašice vode, moći da se kupaju, idu u WC i da puštaju vodu u toaletu.

Drakonske mjere za štednju vode, koje je predložio gradonačelnik Draško Stanivuković, očekivano, nisu dobile podršku odbornika.

Skupština grada Banjaluka je juče odbila i prijedlog Odluke o komunalnim taksama, kojim je previđao visoke takse za kladionice koje se nalaze u krugu od 500 metara od škola. 

Neki prijedlozi Gradske uprave, poput neradne nedjelje u trgovinama, te kredita za vodovod na Tunjicma i za izgradnju mosta u naselju Dolac, nisu ni stigli do skupštinske sale, jer su skinuti sa dnevnog reda.

Gradska menadžerka Mirna Savić – Banjac, kaže da je šteta što odbornici “nisu prepoznali značaj” svih navedenih tačaka.

Posebno je nezadovoljna što nije usvojene izmene i dopune Odluke o javnom vodovodu i kanalizaciji, kojom su predviđene mjere za štednju vode i kazne do 10.000 KM za one koji te mjere ne poštuju.

Pokušala je da opravda svog šefa govoreći kako nisu htjeli nikome ništa da zabrane, što je istina, ali ako ih ne poslušate dobijete kaznu od 10.000 KM ili isključenje sa vodovodne mreže čiji priključak onda morate sami da platite. Ali makar vam oni ništa ne brane.

Ipak, najturbulentnije je bilo kada su na dnevni red došle tačke koje se odnose na graditeljsko – urbanističke prilike u Banjaluci.

Odbornici su jednoglasno usvojili zaključak o ponovnom utvrđivanju Nacrta Urbanističkog plana grada, čime je, nakon 4 godine zastoja, “otkočen” proces usvajanja “graditeljskog ustava” Banjaluke.

Istovremeno, odbornici su velikom većinom glasova usvojili čak 11 izmjena regulacionih planova. Interesantno je da je prvobitno predloženo da se glasa o čak 26 regulacionih planova, ali je njih 15 skinuto sa dnevnog reda.

Saga je dostigla vrhunac kada je na dnevni red došla Građanska inicijativa “Za plan, a ne za klan”, s prijedlogom da se zabrani donošenje i izmjena regulacionih planova do usvajanja Urbanističkog plana.

Cilj inicijative, kako navode predlagači, je da se spriječi urbanistički haos i gradnja bez ikakvog plana i smisla, koja ozbiljno narušava kvalitet života u Banjaluci.

Ovu inicijativu je potpisima podržalo 1556 građana Banjaluke, koji su potpisali peticiju.

Nakon žestoke debate u kojoj je, ipak, većina odbornika, bar na riječima, podržala inicijativu, uslijedio je hladan tuš: zabrana prekrajanja i usvajanja regulacionih planova nije dobila većinu na glasanju. 

Presudili su odbornici SNSD i ostalih stranaka većine, koji su, svi redom, bili : uzdržani. 

Za je glasalo samo 8 odbornika: Dragan Milanović, Krsto Golijanin iGor Maksić iz PDP, Goran Selak i Saša Gligorić iz SPS, Igor Radojičić iz Pokreta “Svojim putem”, Igor Mandić iz Liste za pravdu i red i Branislav Čerek iz Narodnog fronta. 

Odbornici su, za danas, završili sa radom, a sjednica Skupštine grada nastavlja se danas u 9 časova. Na dnevnom redu je preostala još 51 tačka denvnog reda.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *